Szacunek i wspieranie rozwoju dziecka…czyli czym się kierować w pracy z dziećmi

Od tego warto rozpocząć montessoriańską przygodę, zarówno jako nauczyciel, jak i rodzic w domu! Poniżej wersja tekstowa.

 

DSCF4067-002

 

Wersja tekstowa

1. Nigdy nie dotykaj dziecka, jeśli nie zostaniesz do tego zaproszony.

2. Nie mów źle o dziecku przy nim, a także podczas jego nieobecności.

3. Skup się na wzmacnianiu i rozwijaniu tego, co jest dobre w dziecku, by coraz mniej miejsca pozostawało na to, co mu nie służy.

4. Bądź aktywny w przygotowaniu otoczenia. Dbaj o nie stale i starannie. Pomóż dziecku ustalić właściwe, konstruktywne relacje ze wszystkim, co go otacza. Wskaż miejsca gdzie znajdują się materiały i pokaż, jak z nimi pracować.

5. Bądź gotowy do pomocy, gdy dziecko tego potrzebuje, zawsze słuchaj i odpowiadaj mu.

6. Szanuj dziecko, które popełnia błędy i może je wcześniej czy później samodzielnie poprawić. Reaguj natychmiast i zdecydowanie, kiedy zachowanie dziecka może być niebezpieczne dla jego samego, jego rozwoju lub innych w jego otoczeniu.

7. Szanuj dziecko, które odpoczywa lub obserwuje innych. Nie przerywaj mu wołąjąc go i nie zmuszaj do innej aktywności.

8. Pomóż w znalezieniu zajęcia tym, którzy mają z tym trudności.

9. Bądź wytrwały w powtarzaniu prezentacji dla dziecka, które wcześniej tego odmówiło. W ciszy lub używając łagodnych słów, pomagaj dziecku w zdobywaniu umiejętności, których jeszcze nie posiada i w pokonywaniu niedoskonałości.

10. Zawsze traktuj dziecko z szacunkiem i miłością. Obdarzaj go tym, co masz najlepsze i wszystkim najlepszym, czym dysponujesz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>