Porządek w pokoju dziecięcym, co robić z drobnymi przedmiotami

DSCF7931

Potrzeba matką wynalazku. Najlepsze pomysły przychodzą mi do głowy, kiedy coś mi przeszkadza lub mnie denerwuje. Spinki, wsuwki, gumeczki wszelkich rozmiarów i kolorów to nie tylko ulubione akcesoria mojej córki ( i syna), ale też prezent najchętniej przynoszony. W końcu uniwersalny, szybko się gubi i zawsze kiedyś się przyda, jeśli nie od razu.

Początkowo wygospodarowałam jedną szkatułkę, zamontowałam półkę pod lustrem, ale nie byłam zadowolona. Półkę młodszy braciszek ciągle urywał, poza tym denerwowało mnie wrzucanie „wszystkiego do jednego wora”. Lubię „montessoriański porządek”, czyli segregację wg jakiegoś kryterium. Tak więc potem była herbaciarka z przegródkami. Osobno gumki, spinki, wsuwki itd. Mimo to, ciągle czegoś szukałyśmy, a to nie ta gumka, nie ma spinki do pary, więc i tak kończyło się wysypywaniem wszystkiego. Teraz powstało coś bliskiemu ideałowi. Rama lustra z filcu z przegródkami.

Lustro było „gołe” zwykła płytka za parę groszy do przyklejenia na ścianę, więc i tak chciałam mu stworzyć jakieś ubranko. Wycięłam ramę szerokości 7cm (nachodzi po 2 cm z każdej strony na lustro).

DSCF7958                                             DSCF7961

Ponaszywałam przegródki z filcu i z bawełnianej koronki. Koronka przeszyta jest w poprzek na brzegach i w kilku miejscach, dzięki temu tworzy się kilka tunelików. Do tego kieszonka na wsuwki i szczotkę, która ciągle nam ginęła. Estetycznie, praktycznie i w spokojnych barwach. Wystarczy, że spineczki i gumeczki dodają koloru.

Ramę najpierw przykleiłam na taśmie dwustronnej, a potem pięcioma gwoździkami:)

Dzieci mają ciągle powracające fazy na porządek. One uwielbiają dbać o otoczenie, choć wielu rodziców w to nie wierzy:) Stwarzając odpowiednie przegródki i systemy segregowania przedmiotów, wpajamy dzieciom dobre nawyki. Jeśli natomiast systemem jest wrzucanie wszystko do plastikowego wielkiego pudła, to nie miejmy złudzeń, że dziecko potem też będzie wrzucać ubrania do szafy, sztućce do szuflady byle jak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>