Wieniec na drzwi, ozdoba czy coś więcej?

DSCF6826

Moja miłość do wszelakich wieńców narodziła się w Niemczech. Z przyjemnością podziwiałam te wiszące na drzwiach, u sufitu, czy w oknach. Zazwyczaj adekwatne do pory roku, święta, czy wydarzenia w rodzinie. Oprócz swojej estetycznej funkcji mają jeszcze jedno ważne znaczenie.

Wieniec/ koło to bardzo stary symbol, od wieków fascynował ludzi. Oznacza między innymi jedność, pełnię, nieskończoność. Może to być nieskończona miłość, wierność, nieskończone dobro, szczęście itd. Oznacza również harmonię i równowagę, bo przecież koło to zbiór punktów tak samo oddalonych od środka, nie ma początku, ani końca, nie ma punktów bardziej, czy mniej wysuniętych, ważniejszych, bądź mniej istotnych. To w kręgu siadamy, żeby stworzyć miłą i otwartą atmosferę. Obrączka to również koło. Jej przypisuje się symbol przywiązania, nieskończonej miłości (takiej,  która zawsze była i zawsze będzie)

Każdy może wybrać z tych symboli to, czego właśnie dusza potrzebuje. Dla mnie to faktycznie wprowadzanie szczególnej atmosfery do domu. Wieniec zapraszający gości już zanim drzwi się otworzą jest przemiłą niespodzianką.

Kiedy pierwszy raz powiesiłam wieniec na drzwiach, byłam przekonana, że przynajmniej będzie szybko zniszczony, jeśli nie coś więcej. Nie mamy własnej zamkniętej posesji, mieszkamy w starej kamienicy, a obok naszych drzwi przechodzą praktycznie wszyscy sąsiedzi. Ku mojemu zdziwieniu, nawet najmniejsze źdźbło z niego nie spadło. Kiedy urodziła się nasza córka i po uszy byłam pochłonięta nią, praniem tetrowych pieluch, a w każdej wolnej chwili uzupełnianiem deficytów snu, zarzuciłam robienie wieńców. Po kilku tygodniach sąsiadka zaczepiła mnie: „Muszę Pani powiedzieć, że nam było tak przyjemnie, jak te wieńce u Pani wisiały. Aż miło było do klatki wchodzić. Taki balsam na oczy w tym szarym otoczeniu. Wiem, że teraz nie ma Pani czasu, ale czy planuje Pani powiesić wkrótce coś na drzwi? Bo my się już nie możemy doczekać.”. Nie spowodowało to, co prawda natychmiastowej reakcji, ale uświadomiło mi, że ktoś jeszcze korzysta z uroków wieńca.

Taki oto letni ściągamy z drzwi, zrobiony z chwastów i koniczyny, rosnących na drodze do pobliskiego sklepu:).

DSCF6803

A ten zawisł dzisiaj

DSCF6826

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>