Płytki sensoryczne DIY

DSCF5839   DSCF5842

Podążając za potrzebą dzieci stworzyłam nową pomoc- płytki sensoryczne o różnych fakturach. Dzieciaki uwielbiają dotykać, a jeszcze bardziej doznawać stopami. Stąd wielka miłość dzieci do chodzenia na boso i malowania stopami. Oczywiście są wyjątki, ale nie u mnie.

Chciałam zrobić coś, co będzie można wykorzystać na wiele sposobów. Można dotykać rękami, chodzić po nich stopami, układać tor przeszkód (wcale nie jest łatwy do przejścia), można zawiązać oczy i szukać par (zrobiłam każdą wersję w dwóch egzemplarzach).

DSCF5844

Robiąc coś dla dzieci staram się zawsze, żeby to było bardzo estetyczne i trwałe. Nie lubię prowizorek z tektury, chyba, że robimy coś wspólnie z dziećmi. To, co dajemy dzieciom, uczy ich estetyki i nie chciałabym, żeby się stresowały, że coś im się zepsuje podczas zabawy. To byłoby dla nich smutne. Interesujące materiały będą je zachęcać do pracy, więc jeśli robimy coś na jeden raz, musimy się nastawić, że pracę wykonamy kilkakrotnie, a to już jak dla mnie mała przyjemność.

Co potrzeba:

 • 12 płytkek drewnianych/mdf lub podobnych 20cmx20cm, można zrobić inną wielkość, ta jak dla mnie idealna
 • Klej ekologiczny TYTAN
 • Taśma klejąca dwustronna
 • Różne materiały, które chcemy przykleić, u mnie:
 • Kamienie- każdy podklejony klejem
 • Taśma klejąca brązowa- robi płytkę bardzo gładką i ma już klej
 • Folia bąbelkowa- przyklejona pod spodem i po bokach taśmą klejącą, żeby można łatwo i szybko wymieniać, jak się zużyje. Dzieciaki ją uwielbiają, bo strzela przy dotyku.
 • Gruba gąbka przyklejona na taśmie dwustronnej, żeby można było łatwo ściągać do prania ( dostałam od sąsiada, który coś zamówił i miał z niej amortyzację w pudle:)
 • Opakowanie po jajkach- trafiłam super mocne, ale może wszystkie takie są, nawet ja jak staję, to się nie zapada. Przykleiłam na taśmie dwustronnej, łatwiej wymieniać w razie awarii.
 • Kawałek wycieraczki- kupiłam na metry, bardzo fajne doznania sensoryczne! Przyklejona klejem.

Kupiłam jeszcze sznur, ale zostawiłam na wolniejszą chwile, muszę jeszcze dopracować koncepcję. Można też dać falowaną tekturę, papier ścierny ( ja uznałam, że trochę za ostry dla mojego malca), korek, kawałek blaszki- koniecznie dobrze zabezpieczonej lub folia aluminiowa (może się szybko niszczyć), groszki, ryż i inne…

One thought on “Płytki sensoryczne DIY

 • 28 czerwca 2014 at 10:14
  Permalink

  Świetny pomysł.
  Zaskoczyły mnie wytłoczki do jajek bo nie widziałam jeszcze takiego pomysłu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>