Dzieci w kuchni- jak je zająć i kształtować dobre nawyki?

DSCF5545

Kuchnia: noże, szkło…i gotowanie, czyli gorące. Nic tu po dzieciach. A nawet jeśli już się w kuchni znalazły, to wszędzie chcą ręce wsadzić, przeszkadzają i chcą, by się nimi zająć…

Idealna sytuacja, żeby im dać odpowiedzialne zadania, które je pochłoną. Zamiast stresu, będziemy mieć spokój i zadowolone dzieci. Moja córka wczoraj wymyśliła sobie, że wyręczy mamę w obieraniu ziemniaków (mała motoryka i sensoryka i to bez drogich pomocy!). Każdy był jak widać nadgryziony, mi to nie przeszkadzało, bo ziemniaczki i tak były dla nich, a nie dla gości. :) Czasami więc musimy się liczyć z niespodziankami, albo odpowiednio wcześniej ustalić zasady.

Moje propozycje na zajęcie dzieciaków przy różnych potrawach:

Rosół- żeby w spokoju umyć kurkę, daję dzieciom duży garnek i dzbanuszek, mają wypełnić garnek zimną wodą, potem odliczamy liście laurowe, kulki pieprzu i kryształki soli, wrzucają obrane warzywa.

Sałatka- daję do krojenia paprykę, jarmuż, starszej marchewkę lub inne warzywa, sałata do rozdzierania. Potem mieszanie sosu, jest lepiej wymieszany niż w blenderze:)

Pieczenie- odmierzanie składników do szklanek, każdy ma zajęcie, a ja potem dorzucam tylko odpowiednią szklaneczkę, krojenie jabłek, rabarbaru, rozbijanie jajek (obowiązkowe mycie rąk tuż po, bez dotykania czegokolwiek)

Jajecznica- starsze rozbija jajka, młodsze miesza i nakłada na talerze

Dzieci, kiedy mają coś do zrobienia i wiedzą o tym, to chętnie też czekają na swoją kolej, więc nam jest wtedy łatwiej wykonywać inne „dorosłe” czynności.

U nas sprawdza się też uwielbiane przez dzieciaków nakrywanie do stołu i sprzątanie po, wkładanie naczyń do zmywarki i przecieranie stołu.

Im wcześniej wykorzystamy ich chęć naśladowania tego, co robią dorośli, tym szybciej nabiorą dobrych nawyków i wiele czynności będą wykonywać automatycznie . Starsze dzieci nie są już chętne do nauki nakrywania, sprzątania i pomagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>