Słodycze dla dzieci? ja jestem na tak!

Nie  jestem zwolenniczką zakazów. Uważam, że są one konieczne  jeśli chodzi o życie i bezpieczeństwo i wolę ustalanie granic, niż wprowadzanie listy zakazów w domu.

Mam wrażenie, że zakazy motywują dzieci do ich przekraczania i są swego rodzaju impulsami do robienia odwrotnie. Dzieci lubią  sobie  skosztować zakazanego owocu… my dorośli mamy podobnie:) Uważam też, że w pewnym momencie poziom skrępowanej zakazem energii jest tak duży, że wybucha ze zdwojoną siła. I tak widziałam dzieci, które jedząc ciastko, pchały do buzi ile się dało, jakby ktoś miał im zabrać, krztusząc się i dławiąc.

U nas w domu słodycze nie są limitowane ani zabraniane. Dzieci mają do nich dostęp. Mamy jednak jedną zasadę, słodycze jemy po posiłkach. Oczywiście nie zawsze zasadę się udaje utrzymać i czasem mamy wyjątki, które nie są dla nas końcem świata. To co dla nas ważne, to żeby dzieci miały dostęp do dobrych słodyczy. W zasięgu ręki zawsze są niesiarkowane eko suszki, czyli jagody goji, daktyle, rodzynki, morele suszone, jabłka suszone, ananasy, orzechy, pestki itd. Tego jest mnóstwo, więc regularnie zmieniam repertuar, a jak widzę,  że jest na coś faza, to dbam o to, żeby było w domu.

Oczywiście czasami dzieciaki chcą czekoladkę lub cukierki. Na rynku jest sporo cukierków i lizaków z ksylitolem, który ma niski indeks glikemiczny, działa przeciwpróchniczo i ma inne zalety.

To, co odkryłam jakiś czas temu to czekolada z surowego ziarna kakaowca. Zawiera one niewielką ilość cukru trzcinowego, ale przede wszystkim ma mnóstwo magnezu i antyoksydantów. Mało osób wie, że standardowe kakao jest pozbawiane większości składników mineralnych podczas prażenia ziaren. Te cudowne informacje na temat dobroczynnego działania kakao dotyczą ziarna surowego. Ja się cieszę z odkrycia. Czekolada jest gorzka, więc dzieciaki zjedzą 2-3 kosteczki i są zadowolone i nasycone. Czasami tez kupuję jagody inkaskie lub goji w surowej czekoladzie, są świetne, zwłaszcza goji. A do tego bomba mineralna i witaminowa! Polecam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>