kto pierwszy zje zupę?…, czyli słów kilka o rywalizacji

…kto pierwszy ubrany przy drzwiach?…kto pierwszy przy bramce przedszkola?

zawsze działa! Już bardzo małym dzieciom przekazuje się takie komunikaty. Z jednej strony rodzice są świadomi, że to taka delikatna manipulacja, z drugiej strony traktują to jako fajną zabawę w wyścigi.

Idąc jednak głębiej, to są typowe mechanizmy, które wpajają dzieciom rywalizację. W pewnym momencie zastanawiamy się dlaczego nasze dziecko się złości, że dziś nie dostało pierwsze talerz z zupą, że w grze zawsze chce wygrywać, że przegrana i bycie drugim to porażka i wielki smutek.

To my od najmłodszych lat stymulujemy dziecko do takiego zachowania, nie zdając sobie często z … Więcej

Panna młoda inaczej

DSCF6005

 

Ślub, poruszenie i łzy, bo nowy etap w życiu, bo tak wiele się zmienia, bo życie we dwoje jest o wiele bardziej ekscytujące i rozkłada zupełnie nowe karty na stole. Odkrywamy na nowo naszą codzienność, która wydawała się być dogłębnie poznana. Z tej miłości dwóch osób, powstaje życie, a nawet więcej niż jedno. I znowu odkrywamy, zmagamy się z wyzwaniami, codzienność przestaje być obliczalna, przewidywalna.

I kiedy ktoś bierze ślub, to ja wzruszam się strasznie, myśląc o tym wszystkim. Tym razem było to jeszcze spotęgowane przepiękną i prostą ceremonią. Kościół urzekł mnie od wejścia i dopiero na końcu mszy … Więcej

Płytki sensoryczne DIY

DSCF5839   DSCF5842

Podążając za potrzebą dzieci stworzyłam nową pomoc- płytki sensoryczne o różnych fakturach. Dzieciaki uwielbiają dotykać, a jeszcze bardziej doznawać stopami. Stąd wielka miłość dzieci do chodzenia na boso i malowania stopami. Oczywiście są wyjątki, ale nie u mnie.

Chciałam zrobić coś, co będzie można wykorzystać na wiele sposobów. Można dotykać rękami, chodzić po nich stopami, układać tor przeszkód (wcale nie jest łatwy do przejścia), można zawiązać oczy i szukać par (zrobiłam każdą wersję w dwóch egzemplarzach).

DSCF5844

Robiąc coś dla dzieci staram się zawsze, żeby to było bardzo estetyczne i trwałe. Nie lubię prowizorek z tektury, chyba, że robimy coś wspólnie … Więcej

Pomysły na wspólny czas- bukiety z warzyw

DSCF5870

Czasami, kiedy wracamy z przedszkola, mam ochotę zrobić coś z dzieciakami razem, coś przyjemnego, co nie wymaga wysiłku umysłowego ani ode mnie, ani od nich. Projekty plastyczne mogą ich pochłonąć na długi czas, a potem jest jeszcze sprzątanie. Unikam zwłaszcza prac, które niosą za sobą ryzyko zmywania kleju, farb, odkurzania itp., bo implikują niepotrzebny stres przed kąpielą i spaniem, a ma to być przecież nasz wspólny miły czas.

Ostatnio babcia przywiozła nam sporo nowalijek, zobaczcie, co można z nich zrobić. Mamy projekty „na bogato” i „zupełny minimalizm”-sama byłam w szoku i powiem szczerze też się mocno wkręciłam.

     DSCF5881     DSCF5891

   DSCF5896

Lubię pokazywać dzieciakom, … Więcej

Zabawa na upalny dzień: sprawdzamy, co tonie, co pływa

Miały być burze, a tu jednak upalny dzień. Tak więc eksperymenty z wodą mile widziane. Eksperyment co tonie, co pływa w naszym wydaniu.

Potrzebujemy:

Dużą miskę z wodą (tak,żeby dzieciaki nie miały pokus przelewania:) )

2 małe miseczki podpisane lub z karteczkami TONIE/PŁYWA (dla dzieci nieczytających- obrazki).

Sitko

Przedmioty, które dzieci będą mogły wrzucać i sprawdzać.

DSCF5704 DSCF5703 DSCF5746

 

Staram się zawsze, żeby to było drewno, szkło, guma, kamień, korek, styropian, plastik, metal, gąbka czyli najważniejsze rodzaje materiałów. Dzieciaki uwielbiają wrzucać muszelki- u nas wielka po ostrygach- szał maksymalny, fajne są też takie, które dzieciaki same przywiozły z nad morza. Dobrze jest … Więcej

Dzieci w kuchni- jak je zająć i kształtować dobre nawyki?

DSCF5545

Kuchnia: noże, szkło…i gotowanie, czyli gorące. Nic tu po dzieciach. A nawet jeśli już się w kuchni znalazły, to wszędzie chcą ręce wsadzić, przeszkadzają i chcą, by się nimi zająć…

Idealna sytuacja, żeby im dać odpowiedzialne zadania, które je pochłoną. Zamiast stresu, będziemy mieć spokój i zadowolone dzieci. Moja córka wczoraj wymyśliła sobie, że wyręczy mamę w obieraniu ziemniaków (mała motoryka i sensoryka i to bez drogich pomocy!). Każdy był jak widać nadgryziony, mi to nie przeszkadzało, bo ziemniaczki i tak były dla nich, a nie dla gości. :) Czasami więc musimy się liczyć z niespodziankami, albo odpowiednio wcześniej ustalić zasady.… Więcej

Sklepy budowlane- miejsce inspiracji i relaksu

DSCF5558

Uwielbiam spacerować godzinami po sklepach budowalnych, przechodze, dotykam, wracam, myślę… średnio raz miesiącu pozwalam sobie na taki czas relaksu kiedy dzieci już śpią, dlatego niezmiernie się cieszę, że są długo otwarte.

Ostatni mój nabytek, to klocki z rurek hydraulicznych. Nie wiem, czy to fachowa nazwa, ale można je kupić na dziale hydraulicznym i służą do podłączenia wody.

Kupiłam długą rurę -3m oraz kolanka, trójniki itp., generalnie wszystko, co pasowało do tej rurki. Rurkę można pociąć na miejscu. Nie jest to prosta sprawa, bo nożyczki są dość skomplikowane, chociaż obsługa twierdziła, że ich są zepsute, więc mogłam mieć pecha. Trochę się … Więcej

Montessoriańskie otoczenie, czyli jak rozkochać dziecko w matematyce…

Ile masz lat?… Za 2 minuty idziemy do domu… Każdy ma po jednym jabłku…

Dzieci, tak jak językiem już bardzo wcześnie interesują się matematyką. Matematyka jest obecna każdego dnia w naszym życiu. Świat jest matematyczny, nasz umysł jest matematyczny, czas i przestrzeń również. To, co nam się wydaje zbyt trudne dla dziecka, ono chłonie całym sobą i nagle po wielu tygodniach potrafi nas zaskoczyć swoją wiedzą, użyciem pojęcia matematycznego lub umiejętnością prawidłowego oszacowania, ile jest więcej, a ile mniej. Nawet po kilku latach może się okazać, że szybciej zrozumie trudną lekcję, dzięki jakiemuś doświadczeniu z dzieciństwa.

Niezmiernie ważne jest przygotowywanie … Więcej

Zmiany pogody… przeziębienia na horyzoncie

Prawie lato, a dzieciaki wstają rano z katarem. Jestem przeciwnikiem środków farmakologicznych, jeśli te nie są absolutnie konieczne. Nauczona doświadczeniem, podaję dzieciom średnio połowę leków, które przepisuje lekarz albo wcale, chyba że jest to nasz pediatra. Najważniejsze, żeby osłuchał. Dzieciaki same świetnie radzą sobie z chorobami, wspomagane wyciskanymi soczkami i odpowiednim jedzeniem.

DSC00744

Niewiele osób wie, że można wyleczyć dużo przewlekłych chorób odpowiednią dietą. Do nas do sklepu ekologicznego przychodzi mnóstwo osób, które kiedyś majątek wydawały na leki, a teraz przeznaczają ten majątek na jedzenie, a leków brać nie muszą. I zdecydowanie wolą taką opcję.

Tak więc zawsze w zamrażalniku mam … Więcej